- Category: Про випускників
- Hits: 0
На факультеті журналістики відбулася зустріч із випускницею Оленою Каптюх, яка працює власним кореспондентом у Запорізькій області від загальноукраїнського інформаційного телеканалу «Ми - Україна».
Захід проходив у змішаному форматі. В аудиторії були присутні першокурсники Карина Бадьора, Катерина Бутенко, Вероніка Ведмідьова, Марія Гридасова, Ярослав Івженко, Еліна Кошовець, Анастасія Несен, Софія Савченко. З викладачів участь оффлайн узяли декан факультету доцент Віктор Костюк, доценти кафедри журналістики Юрій Костюк і Мирослава Чабаненко. Онлайн до заходу приєдналася старша викладачка Тетяна Рогова з рештою студентів академічної групи 6.0612-2ж. Технічний супровід допоміг організувати інженер мультимедійної аудиторії Сергій Демиденко.
Гостя відповідала на підготовлені студентами запитання, ілюструючи розповідь відео зі своїми телевізійними роботами. Вона також провела невеличкий майстер-клас, спрямований на розвиток журналістського мислення, вміння приймати вдалі професійні рішення на місці події, зокрема щодо взяття коментарів. Щоб показати майбутнім працівникам медіа, як правильно спілкуватися під час підготовки матеріалу, Олена влаштувала імпровізоване експрес-інтерв’ю з одним із викладачів.
Нижче пропонуємо скорочену стенограму цієї корисної розмови.
***
- Чи варто намагатися висвітлити подію цікаво, не як більшість ЗМІ, але залишаючись при цьому у межах професійних стандартів?
- Скажу відразу: так, потрібно відрізнятися від інших! Це ваше професійне обличчя, щоб вас запам’ятовували, щоб ви не були сірою масою. Розумієте, якщо ви приїжджаєте на якусь подію, скажімо, приліт ракети, з вами приїжджає ще 5-10 груп із різних ЗМІ. Буває й більше, коли іноземні журналісти поруч працюють. І вам треба конкурувати з усіма. Як би це не здавалося дивним, ви маєте відрізнятися. А для цього слід шукати невеликі деталі, треба вміти помічати якісь конкретні моменти, яких не бачать інші.
Наведу приклад. Коли стався приліт по вулиці Незалежної України і був пошкоджений будинок, звичайно, зйомки там проводила маса представників ЗМІ. Зрозуміло, що більшість журналістів спілкувалися із більш-менш тими самими людьми: це потерпілі, які залишалися на місці події і були в змозі щось говорити. Ясно, що такі синхрони будуть частково повторюватися за змістом. Іноді людина не хоче по кілька разів розповідати те саме - одному журналісту розповіла, іншому роздратовано відмовляє. Тому вам потрібно знаходити щось цікаве, уникати банальних запитань. При цьому ви можете почути закиди від мешканців на кшталт: «Ви наживаєтесь на нашому горі!». Запам’ятайте назавжди: є рятувальники, які роблять свою роботу, є поліцейські, які роблять свою роботу, медики роблять свою, а ви - журналісти - туди приїжджаєте робити свою роботу. Ви за законом маєте на це право!
Останній приліт. Звичайно, купа камер, юрба журналістів, які намагаються щось виловити, зробити сюжет про це нещастя. Що робимо ми? Ходимо з усіма, однак робимо сюжет, який трохи відрізняється. Якщо пам’ятаєте, з тієї ночі в інтернеті поширювалось відео про дівчину, яка довго просиділа під завалами, зробила всім відоме селфі. У ДСНС було відео, як її витягають звідти. Ці «жирні» кадри пішли тоді по всім ЗМІ. Ця дівчина мала досить яскраву зовнішність, її було легко помітити серед інших і я дуже легко її знайшла. Підходжу до неї і пишу інтерв’ю. Таким чином, в мене вже була коротка історія, як вона сиділа там, як її витягали, а також інтерв’ю від першої особи, в якому вона розповідала, що сталося. Це вже не просто інформаційне повідомлення про приліт ракети, а історія! Завжди цікаво, коли є конкретний персонаж, герой оповіді, як у книжках, тільки тоді ваш сюжет буде «чіпляти».
Ми зробили ексклюзив. Коли вже збиралися їхати на базу монтувати, я випадково побачила, як ця дівчина (а минуло вже кілька годин, вона відійшла трохи від стресу) підходить до одного рятувальника і запитує: «Це ви?!!». І я розумію, що це саме той рятувальник, який її витяг! Він плаче, вона плаче. Звичайно, ми починаємо знімати цю зустріч.
Помічайте деталі! Це круто, коли ви навчитесь помічати те, що залишається поза увагою інших журналістів!
Після вибуху в когось із мешканців будинку випраний одяг, який сушився на балконі, викинуло на дерева. Красномовна деталь, ми взяли її в сюжет. Ще ми бачили, як комунальники прибирали на місці події і замітали фотографії людей, просто в смітник викидали! Ми беремо цей кадр. Що запам’ятають телеглядачі, що їм найдужче вріжеться в пам’ять? Не те, що прилетіла ракета! Вони запам’ятають одяг на деревах і як замітають фотографії! Ось такі деталі дуже важливо включати в сюжет, тоді він відрізнятиметься від десятків інших із тією ж самою загальною інформацією про факт прильоту і його наслідки. Можна підійти до якогось очевидця, запитати щось дуже конкретне саме про цю людину, щось, можливо, незначне, але ця деталь вже відрізнятиме ваш матеріал від інших...
- Чи потрібно заздалегідь створювати план, бажану схему майбутнього матеріалу, чи краще покладатися на обставини і робити «як вийде»?
- Повірте, скільки б ви не вибудовували план, ніколи не вдасться точно йому слідувати! Звичайно, коли ви їдете знімати певний сюжет, наприклад, про те, як живуть у шелтері, чи в готелі, переселенці, то у вас є якийсь певний намір. Редактор дав завдання підготувати матеріал, як вони там живуть. Кого ви будете розпитувати, хто буде героями вашого матеріалу? Насамперед переселенці, волонтери, працівники готелю, звичайно. Коли ми їхали на подібний сюжет, ми планували спочатку поговорити з людьми, які там поселилися, а далі, як я говорю своїй операторці Дарині Зиряновій, як піде - тобто орієнтуємось на місці. А на місці ми виявили, що з недавно зруйнованого будинку туди вселилася лише одна людина, інші пороз’їжджалися по родичам. І ми цієї людини не виявили, саме кудись пішов цей чоловік. Що робити? Можна було створити сюжет про цей шелтер взагалі, але ми подумали, що це буде скучно. Ми зайшли на кухню і побачили там колоритного іноземця, який готував їжу. Поцікавились, хто це. Виявляється, якийсь бельгійський кухар, який за власною ініціативою приїхав допомагати українцям! Ми робимо сюжет про нього - розпитуємо, як йому українська кухня, чому новому він тут навчився, хто його вдома чекає, дізналися ще купу подробиць, все це скомпонували. Знайшли подібний випадок в іншому місті - там був чоловік із Японії, і зробили цікавий сюжет про іноземців, які допомагають людям в Україні. Ось вам приклад того, як планували одне, а вийшло інше; так зазвичай і відбувається, це класика.
- Коли потрібен коментар якоїсь особи і журналіст придумує запитання, чи потрібно міркувати над можливими варіантами відповіді, намагаючись передбачити її?
- Ви завжди будете міркувати над цим. Наприклад, вам потрібно поговорити з людиною після обстрілів. Є два варіанти: або вона відмовиться, або щось таки скаже, так? В другому варіанті, що вона може сказати? О боже, це було так страшно, такий удар тощо. Наче це наперед зрозуміло. Однак, одного разу в мене було завдання зробити репортаж про грошову компенсацію родичам загиблих. І ось ситуація: загинула старенька мати, залишилася донька; мати проживала в квартирі, яка тепер зруйнована, документи всі згоріли. Питання: чи має право донька отримати від держави компенсацію на квартиру, яку вона мала успадкувати від матері? Я знайшла цю жінку. Зрозуміло, що я вже наперед уявляла собі сюжет. Якщо в сюжеті є проблема, як у цьому прикладі, слід починати його з розмови з головним персонажем і від цього вже «танцювати» далі, тому я і планувала відразу дати кадри з цією жінкою. Зрозуміло, що я продумувала запитання, однак мені потрібна була конкретна відповідь. Мені потрібно було почути від неї для сюжету, що вона скаже: «У мене двоє дітей, я вчителька, грошей немає, хочу отримати компенсацію». І переді мною постало завдання побудувати своє запитання так, щоб ця людина конче сказала подібну фразу. Яким воно мало бути? В жодному разі не таким, що передбачає коротку відповідь «так» чи «ні»! Щоб відповідь пролунала яскраво, краще злегка розхитати людину емоційно, щоб вона відповіла трохи на нервах. Наприклад, запитати: «Що вам - дорослій людині, яка працює, - дасть ця компенсація?» Подібне формулювання провокує на обурення. Реакція радше буде такою: «В сенсі - що мені дасть ця компенсація?!!! Я проста вчителька, в мене немає грошей купити собі таку саму квартиру, як була в матері». Саме це нам і потрібно - саме ця думка, висловлена виразно і яскраво. Я знаю, що це скидається на психологічну маніпуляцію, однак у результаті я отримала відповідь, яка мене влаштувала, підійшла для сюжету.
Так що продумувати треба, але неможливо передбачити все повністю. Інколи несподівано з відповіді випливає другий сюжет. Як було, коли я брала коментар в людини, яка втратила житло, а виявилося, що її ще й недавно обшахрали в інтернеті. Уважно слухайте, що вам кажуть, і сюжети будуть у вас просто під ногами!
- Як спілкуватися з людьми, щоб вони розговорилися і вільно повідомили потрібну нам інформацію?
- По-перше, ви маєте бути привітними, незалежно від того, подобається вам особисто людина, з якою ви говорите, чи ні. Спочатку задати низку легких і приємних запитань, щоб людина відчула себе з вами «на одній хвилі». Можливо, навіть тупих запитань, які нікуди не підуть, якщо чесно, але вони налаштують співбесідника на нормальне спілкування. Після цього можна вже задавати гострі запитання, дійсно потрібні для матеріалу. Але запам’ятайте назавжди: людина завжди щось приховує і ваше завдання - витягти це з неї.
Обстановка може впливати на спілкування. Але журналіст повинен впевнено поводитися скрізь - навіть беручи інтерв’ю у якогось високопосадовця в його кабінеті, де той почуває себе господарем! Ви повинні добре усвідомлювати, що чиновник живе на гроші з податків, які платить народ. Проблема практикантів-початківців у тому, що вони, як правило, бояться щось запитати, вибачаються за свої запитання. Такого не робіть! Ви можете попросити хіба що уточнити якусь літеру в його прізвищі і все. Ви йдете до нього, щоб він вам відповів, куди витрачені наші з вами гроші, тому більше впевненості в тому, що ви робите! Обстановка для мене особисто не має великого значення: ми і на дахах знімали, і в ямі, і в кабінетах чиновників, і в суді, де завгодно. Це не головне. Головне - тримати в голові, що вам потрібен коментар!
Якщо ви готуєте матеріал на скандальній темі, скажімо, якесь незаконне будівництво, зрозуміло, що ви маєте бути підготовлені. Тоді, перш ніж брати коментар, у якому ви сподіваєтеся почути певні скандальні факти, треба роздобути документи, підтвердження, звернення людей тощо. У мене одного разу була така ситуація, коли лікарі однієї лікарні побили пацієнта. Я попередньо дістала відеозапис, однак лікарям про це спочатку не повідомила. Записала коментарі і лише потім показала відео. Мене дуже просили переписати коментарі після цього, обіцяли, що більше не будуть брехати, але було вже пізно.
- Наскільки важливий у журналістиці людський чинник? Іншими словами, що ніколи не зможуть робити замість людей журналісти-роботи?
- Наприклад, стендап за кермом вони не запишуть )) Одного разу, коли злочинці викрали людину, поклали в багажник авто і так вивезли, мені спала на думку ідея, що ми почнемо сюжет із того, як я закриваю багажник, сідаю за кермо, їду і розповідаю: «Ось цією дорогою вони їхали…» і так далі. Мені дуже сподобався цей прийом. Пізніше, коли ми поїхали до Степногірська (де немає ані газу, ані води вже десятий місяць, світло дають по кілька годин на добу), щоб розповісти, як виживає місто, я повторила цей прийом. Я вирішила, що якщо просто стати і розповідати, це буде нудно, і я запропонувала операторці зняти розповідь про місто наче дорогою туди. Все, що нестандартно, чіпляє і краще запам’ятовується.
Коли ви опиняєтеся на місці події, ви можете вийти і де завгодно писати стендапи. Але моїм завданням було пояснити, де ми знаходимось і в чому небезпека. Степногірськ умовно поділений на дві частини. Ми обрали таку точку, щоб показати і ту частину, де ми знаходились, і другу. Стендап - це «фішка» сюжету, елемент, який має привернути максимум уваги. Бачите, що місцева жителька продає овочі. Можна так і сказати: «Ось людина продає овочі». А можна вказати на те, що в неї в пакетах все! З тієї причини, щоб треба дуже швидко все схопити і забрати у випадку тривоги, і тікати. Тобто ця деталь тут надзвичайно цікава тим, що показує, що людина завжди готова бігти. Таким чином ми підкреслюємо атмосферу Степногірська!
Все це приходить із досвідом. Ви не відразу будете робити репортажі, від яких глядачі не зможуть відірватися. Вам треба навчитися робити коротенькі історії про звичайних людей. Вам можуть чиновники розповідати про якусь ідеальну картину, про те, що туди, приміром, возять воду, продукти, але правду, як воно є насправді, розкажуть тільки прості люди. Ви повинні самі помічати важливі деталі - наприклад, що люди беруть воду з криниці на чиємусь приватному подвір’ї. Ось такі невеличкі епізоди - і є життя! Їх життя, яке вам потрібно показати. Ви повинні відчувати себе ніби «в їх шкурі», розумієте? Якщо вони приготували, наприклад, борщ на своїй «буржуйці» і пропонують вам, то скуштуйте цей борщ, причому краще зняти це на камеру і сказати: «Ум-м-м, смакота!». Тобто ви маєте стати наче одним із них, щоб зрозуміти, чим вони живуть, заодно і глядача зануривши у їхню реальність. З іншого боку, ви маєте залишатися об’єктивним журналістом, зберігати витримку - скажімо, не піддаватися загальній паніці.
Повертаючись до вашого запитання… Не зможе робот відчути те, що відчуває журналіст-людина, коли фотографію замітають у смітник! Не зможе збагнути, чому іноді, коли з-під завалів дістають домашню тваринку, це хапає за душу не менше, ніж коли дістають людину. Журналіст повинен залишатися хоча б наполовину людиною, здатною до емпатії, звичайних почуттів, попри всю технічність професії.
- Чи слід приховувати (не обнародувати) якусь інформацію, яка стала відома журналісту, але, на його думку, зашкодить суспільству?
- Якщо це військовий час, то ви розумієте, що йде багато інформації, яку не слід поширювати. Якщо обстрілювали станцію, наприклад, а прилетіло в будинок, ви не можете підкреслювати в сюжеті, що станція стоїть непошкоджена…
- Чи слід поширювати інформацію, яка може якимось чином образити певну частину населення?
- Дивлячись яку частину населення. Якщо мова про чиновників, я тільки за )) Або якщо це якісь там попи, які ґвалтують дітей. Якщо ви боїтеся когось образити, спробуйте поставити запитання інакше: а якщо я не обнародую здобуту інформацію? Можливо, це буде більша проблема? Подивіться кінофільм «У центрі уваги». Коли журналісти розслідували справу церковників, які здійснювали злочини проти дітей, юристи у них запитували, навіщо вони піднімають цю тему, адже вона може когось психологічно травмувати. На що журналісти відповідали, що приховати - набагато гірше, ніж показати. Зрозуміло, що якщо якась конкретна родина не бажає, щоб про неї знімали репортаж, і це ніяк не вплине на суспільство, не знімайте. А якщо це глобальна проблема, скажімо, пообіцяли виплатити великі суми людям, які втратили свої будинки, і не виплачують. Це ініціатива чиновників і вони повинні відповідати за свої слова, виконувати обіцянки. Якщо виплат насправді немає, замовчувати не слід.
- Чи треба викидати з інтерв’ю «зайві» відповіді, які здаються журналісту непотрібними, недоречними?
- Завжди так роблю )) Уявіть собі: у вас на дві хвилини сюжет, а людина говорить 40 хвилин і не збирається зупинятися, хоча у вас плівка вже закінчується. Що робити? Ви просто маєте чітко знати, що саме вам від неї потрібно. Все, що не потрібно, викидайте.
- Журналістам часом притаманна різка поведінка. Це добре чи погано?
- Журналісти - також живі люди, можуть іноді під настрій бути різкими, реагуючи на тих, хто заважає їм працювати. Однак слід пам’ятати, що людина, яка вам нахамила, приміром, може бути чимось цікава для сюжету. Тому краще в таких випадках стримуватись і переводити розмову в спокійне конструктивне русло. Одним словом, налаштовуйтесь на позитив, навіть знімаючи важкі сюжети. Не всі розуміють, що ми за законом маємо право працювати будь де і виконувати свої професійні обов’язки, подобається це комусь чи ні.
- Важливі події іноді стаються несподівано. Як вам вдається бути завжди готовими виїхати на місце і працювати там? Як швидко зібратися на завдання?
- Треба морально завжди бути готовими виїхати. Фізично це не завжди можливо, але ви навчитеся збиратися швидко. Ваші гаджети завжди мають бути зарядженими, це основне. Машина (якщо ви за кермом будете) заправлена. І завжди має бути напоготові сумка чи рюкзак із потрібними вам речами, які вам обов’язково знадобляться. На виїзді половину часу ви можете витрачати на каву і роздуми над сюжетом, але іншу половину ви будете бігати так, що… Забудьте про високі підбори. Але на всяк випадок краще мати з собою також і речі для офіційної обстановки (наприклад, влітку я вожу з собою в машині піджак на вішалці)…
- Як часто ви стикаєтеся з випадками корупції в журналістиці під час роботи?
- Мене ні разу не намагалися підкупити, якщо ви про це. У журналістиці у вас буде ім’я, репутація. Якось мені розповіли, що одні люди намагалися дізнатися через когось, чи це можливо - мене підкупити, і дістали відповідь, що неможливо.
Ви повинні розуміти, що якщо ви погодитесь, ви можете потрапити в пастку. Цей момент можуть задокументувати і потім сказати, що ви - продажний журналіст. Все, ви свою репутацію втратите назавжди. Тому ці гроші не варті того, щоб їх брати. Конкуренція в журналістиці висока, а хороша репутація на центральному телебаченні напрацьовується дуже важко.
Підготовлено кафедрою журналістики
- Category: Про випускників
- Hits: 0
Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: інтернет-журналіст і фотокореспондент Ігор Гур’єв
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». Пропонуємо до вашої уваги інтерв’ю з одним із талановитих і відомих вихованців факультету журналістики - Ігорем Гур’євим, який працює на інформаційно-аналітичний портал «Акцент». Розмовляли, зокрема, про те, як змінює людину професія журналіста, які якості розвиває.
- Ігоре, мені не раз доводилося спостерігати, як окремі студенти-відмінники тікають подалі від журналістики, ледве отримавши диплом, натомість деякі не надто помітні «середнячки» після завершення навчання гармонійно вливаються в професію, поступово стаючи дедалі кращими фахівцями. На мою думку, ваш випадок чудово ілюструє другий варіант. Дуже цікаво: коли і в який момент журналістика стала вашою улюбленою справою і що спонукало вас почати працювати з повною самовіддачею?
- Вперше думка про журналістику виникла в мене в дев’ятому класі, згодом вирішив вступати саме на журфак ЗНУ. Однак, будучи студентом, я не відразу зрозумів, що журналістика - це дійсно справа мого життя. І не зовсім вірив, навчаючись на молодших курсах університету, що я взагалі пов’яжу з нею свою кар’єру. Але мені завжди легко давалося написання творів, статей під час навчання. На одній із пар Наталія Анатоліївна Виговська запитала, чи я не працюю бува за професією. Коли відповів, що не працюю, викладачка сказала, що це не дуже добре, бо на її думку, професія мені підходить. У той момент мені стало дуже приємно і я зрозумів, що я, мабуть, себе недооцінюю. Це, напевно, ефект тієї «середнячковості», про яку Ви говорите. Бо я ніколи не був у навчанні перфекціоністом: я завжди вважав, що головне - обрати лише те, що важливо, що я планую використовувати в майбутньому, не зациклюватися на оцінках, не витрачати час на речі, до яких зовсім не лежить душа.
Коли я потрапив на свою першу роботу, коли почали виходити мої перші тексти, я зрозумів, що потрібно працювати самовіддано, бо я хочу залишатися у цій справі. Перед цим я встиг попрацювати і на будівництві, і офіціантом, і на хлібному заводі, і зрозумів, що ніде не отримував такого кайфу, як на роботі журналістом. Спілкування з людьми, набір текстів, заняття фотографією, змога постійно перебувати в епіцентрі подій - все це приносить мені неабияке моральне задоволення! Коли я відчув, що таке журналістика, то відразу закохався у цю професію.
- В університеті ви навчалися на спеціалізації «Інтернет-журналістика». Чи було це дійсно корисно? Взагалі чому саме інтернет?
- До речі, я не відразу вирішив обрати інтернет як спеціалізацію. Не знаю чому, але я був переконаний, що мені потрібна газетна журналістика, де вся увага зосереджена на копіткій роботі над текстами. Але під час навчання в університеті я зрозумів, що за інтернет-журналістикою останнє слово у професії. Вона максимально оперативна, дуже популярна - люди зараз дізнаються про новини насамперед із онлайн-ЗМІ. Це технічний прогрес, який ми не можемо ігнорувати. Саме тому, щоб більше людей мене почуло і щоб моя робота користувалася попитом, я вирішив, що це має бути інтернет-журналістика. Пам’ятаю, як мені радили піти в радійники, але сьогодні я задоволений, що зробив по-своєму, бо радійником зараз себе зовсім не бачу.
Пари з інтернет-журналістики, на мою думку, були досить корисними, бо ми зрозуміли, що таке адмінка сайту, як відбувається набір, форматування і публікування повідомлення в інтернет-ЗМІ. Ми опанували технологію. Єдине, чого нам бракувало на заняттях, з погляду журналіста, який уже працює в цій сфері, - місцевого контексту, зосередження на поточних актуальних подіях. Але це наживна справа. Загалом інтернет-журналістика підходить мені як за моїми професійними якостями, так і за особистими вподобаннями.
До роботи в «Акценті» в мене був досвід роботи в іншому регіональному медіа, яке я не хочу називати, аби нікого не ображати. Досвід досить цікавий, в результаті якого я також упіймав якусь мотивацію для себе. Там я не до кінця зрозумів кон’юнктуру видання. Мене відправили у відрядження на зустріч із одним із провідних українських політиків, кандидата у президенти. І я дозволив собі написати в себе на сторінці в соцмережі критичний відгук про цю подію. Написав, що там була проплачена масовка, розкритикував цього політичного діяча. Через кілька днів ця інформація дійшла до спільноти, пов’язаної з тим кандидатом, і моєму редактору довелося мене звільнити. Не було ніяких скандалів, ми порозумілися. З цієї історії я виніс для себе такий позитивний урок: у моїй «копілці» вже є звільнення за висловлення власної думки. Гадаю, якщо ти справжній журналіст і цінуєш свою думку, то подібна пригода викликає лише посмішку, бо ти залишився вірним самому собі. Крім того, на майбутнє я тепер знаю, що така робота, де необхідно приховувати власну думку, мені непотрібна.
- Робота в таких невеликих регіональних інтернет-ЗМІ, як інформаційно-аналітичний портал «Акцент», має свої переваги. А чи не мрієте про кар’єру у столичних медіа?
- Наразі я знаходжуся, як я вважаю, на своєму місці. На порталі «Акцент» я загалом можу реалізовувати все те, що задумав щодо матеріалів, можу розширювати своє коло знайомств, своє портфоліо. Але, звісно, в майбутньому я хотів би пов’язати свою роботу з загальнонаціональними ЗМІ. Можливо, бути власним кореспондентом у Запорізькій області. На це є кілька вагомих причин. По-перше, я хочу, щоб мої роботи бачило більше людей. По-друге, хочу, щоб у мене був більший ресурс для реалізації задуманого. Зараз я не можу дозволити собі поїхати в якесь далеке відрядження, в гарячу точку, зону бойових дій, бо маю обмеження в часі і з транспортом. Але в мене є можливість набратися досвіду, натренувати свої навички у фоторепортажах, щоб у подальшому працювати саме з фотографією у більш відомих виданнях.
- Не виникає іноді бажання стати блогером? Адже блогерська діяльність дуже популярна і може приносити великі гроші…
- Зараз, під час війни, коли в деяких блогерів зростає популярність, покращується контент, інколи виникають такі думки, що це прибуткова справа і дає більше свободи. Але все одно мені здається, що професійна журналістика - це інший рівень, оскільки в журналістів більший доступ до джерел, вони знаходяться у професійному колі і ця робота, на мій погляд, більш затребувана і фахова. Серйозніша загалом робота. Але я недавно спробував себе у ролі блогера, коли завантажував на Tik-Tok відео про те, як я роблю репортажі в зоні бойових дій, розповідаю закадрові історії, як я ходив містом, що бачив, як зробив той чи інший кадр. І мене немало здивували алгоритми Tik-Tok - якщо є цікаве відео, дійсно неважко набрати перегляди. Не буду зарікатися, але вважаю, що наразі мені все-таки краще залишатися у професійній журналістиці.
- 21 лютого у приміщенні Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки відкрилась ваша персональна фотовиставка під назвою «Рік боротьби за свободу». Про це навіть вийшов сюжет на телеканалі МТМ «Запоріжжя». По-моєму, це значне досягнення! Поділитеся з нами розповіддю про своє захоплення фотомистецтвом?
- Коли я почав займатися фотографією, я і сам не дуже зрозумів. Мені дуже подобалося фотографувати на телефон. Одного разу я взяв редакційну фотокамеру на якусь зйомку, мені сподобалися кадри, які вдалося зробити, і врешті-решт я вирішив зібрати гроші й купити собі беушний фотоапарат. Коли я це зробив, я зрозумів, що це була моя найкраща інвестиція у житті. З фотоапаратом я проводжу свій вільний час, фотографую друзів, обожнюю зйомки природи. На роботі я також із фотоапаратом і це приносить мені дуже велике задоволення.
Фотомистецтво мене дуже захоплює. Під час війни ця справа допомагає наблизити читачів до подій, про які ми розповідаємо.
Мені здається, що захоплення фотомистецтвом зі мною на все життя. Навіть якщо це не буде пов’язано з моєї роботою, я буду виходити з дому з фотоапаратом і просто знімати те, що відбувається на вулиці. Це для мене релакс, відпочинок, крім того, гарний спосіб закарбувати прекрасні моменти в пам’яті.
- Як зробити гарний знімок?
- Це запитання, яке я і сам собі неодноразово задавав із початку своєї фотодіяльності. Тут важливо сказати: єдине, на мою думку, дійсно важливе правило для фотографа - відірватися від дивану і піти знімати. Бачиш, що сьогодні гарна погода, - іди знімай. Знаєш, що сьогодні буде захід, який може мати на фото цікавий вигляд, - іди знімай. І коли ти приходиш на місце зйомки, ти вже тренуєшся, обираєш ракурс, освітлення, займаєшся різними технічними моментами. А головне рішення, яке призводить до появи гарної роботи, це саме дорога до місця зйомки, а далі все приходить із досвідом.
- Як ви ставитеся до наступу штучного інтелекту, зокрема до спроб деяких ЗМІ ілюструвати матеріали згенерованими відповідними комп’ютерними програмами картинками?
- Безумовно, я ставлюся до штучного інтелекту і до всього, що пов’язано з технічним прогресом, дуже позитивно, бо майже завжди прогрес призводив до появи чогось кращого. І я не бачу проблеми в тому, що якісь ЗМІ будуть використовувати згенеровані картинки у своїх матеріалах. Повністю фотографа ШІ все одно замінити не зможе. Все одно важливо знімати реальні події, знаходячись там, де вони відбуваються. Думаю, в майбутньому може вийти гарний симбіоз праці журналістів і технологій ШІ, що дасть змогу створювати ще кращі матеріали. В цьому полягає розвиток, тому ігнорувати це і відмовлятися не слід.
- Бачила, ви також ведете у Facebook сторінку «Запоріжжя-Інфо» від «Акценту». Використання інтернет-журналістами соцмереж і каналів у месенджерах - тільки данина моді чи щось абсолютно необхідне?
- Велику роль у збільшенні кількості переглядів новин, та і взагалі відвідуваності сайту, грає саме поширення матеріалів у соцмережах. Крім згаданого «Запоріжжя-Інфо», кожен журналіст «Акцента» має доступ до публікацій у понад десяти місцевих фейсбук-групах, які ми самі створювали. Таким чином ми формуємо досить великий відсоток від нашої щомісячної кількості переглядів. І взагалі така діяльність - поширення новин у Facebook - присутня у більшості регіональних медіа, на мою думку. І це загалом нормально. У такий спосіб можна отримати фідбек від читачів, створити резонанс навколо якоїсь публікації. Ми також розшарюємо новини в Telegram, у нас є автопостинг у Twitter і ми намагаємося вести сторінку в Instagram. Взагалі це важливий аспект роботи, особливо, як мені здається, для регіональних медіа.
- Як вас змінила робота журналістом? І як вас змінила війна?
- Вважаю, що робота журналіста мобілізувала в мені якості, які вже були до цього присутні, увиразнивши їх. Я почав більше звертати увагу на час, більше цікавитися історією, якимись важливими фактами про соціум, долі відомих людей. Почав звертати більшу увагу на деталі, зрозумів важливість того, що потрібно знати про життя, яке вирує навколо.
І війна також мене змінила, як і кожного журналіста, кожну людину в країні. Я відчув, що зараз той час, коли потрібно витрачати більше зусиль на інформування суспільства, що зараз важливо максимально серйозно ставитися до того, що ти повідомляєш, максимально ретельно перевіряти джерела. Війна докорінно змінила все, вона змушує мене йти на якісь нові рубежі у професії. І я дуже радий, коли випадають такі можливості. Якщо раніше ми могли ставити новини, скажімо, про розквітлі дерева у парку в Запоріжжі, і це було нормально, то зараз ми такі дрібниці пропускаємо, натомість стежимо за новинами з окупованих територій, дивимося соцмережі, читаємо, що нам надсилають на пошту люди. Стало менше вільного часу, але значення нашої роботи стало більш вагомим. Хоча попит аудиторії змінюється: якщо на початку війни люди досить активно читали новини і на сайті було багато переглядів, що дуже важливо загалом для існування ЗМІ, то зараз ажіотаж зменшується, відповідно ми повинні більше дбати про те, щоб не втрачати увагу читачів.
- Будь ласка, побажайте або порадьте щось рідному факультету журналістики.
- Факультету журналістики Запорізького національного університету хочу побажати вмотивованих студентів, які будуть показувати добрі результати і досягатимуть вершин. Адже, як мені здається, кожному викладачеві дуже важливо бачити, що надані ним знання і навички стали в нагоді у роботі справжнім фахівцям.
А факультету раджу більше занурювати студентів у практику. Тільки у практиці можна збагнути, що становить собою професія. Коли ти на заняттях довго вивчаєш якусь тему, пишеш конспекти, витрачаєш на це багато часу, може згаснути та іскра, яка привела тебе на цей факультет. І навпаки, коли ти занурений у практику, відчуваєш конкуренцію, усвідомлюєш, що твої роботи можуть вийти у якихось ЗМІ, що тобі можуть запропонувати працевлаштування, загострюється цікавість до професії.
- Щиро дякую за інтерв’ю!
Підготувала доцент кафедри журналістики
Мирослава Чабаненко
На фото:
1). На фотовиставці.
2). В аудиторії ЗНУ.
3). Відрядження, після якого довелося шукати нову роботу.
4). Редакція інтернет-порталу «Акцент»: Ірина Крамаренко, Ігор Гур’єв, Яна Мозуль, Олександр Чубукін, Олександр Коваль.
5). Моменти фотовиставки «Рік боротьби за свободу» у сюжеті МТМ «Запоріжжя».
6). Перевести подих у зоні бойових дій.
7). З іншим випускником журфаку ЗНУ - Максимом Савченком - на будівництві моста.
- Category: Про випускників
- Hits: 0
Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: тележурналістка Олена Каптюх
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». У його рамках сьогодні пропонуємо до вашої уваги інтерв’ю з однією з талановитих вихованок факультету журналістики Оленою Каптюх, яка зараз працює на загальноукраїнський інформаційний телеканал «Ми - Україна», висвітлюючи новини Запоріжжя. Вона розповіла про секрети професійного становлення, складні етичні проблеми, з якими стикається журналіст, працюючи на новинах, та багато іншого.
- Олено, коли у вас виникло бажання пов’язати своє життя з медіа?
- У школі, у випускних класах, я спіймала на корупції вчителя фізики. Потім з’ясувала, що наші медалісти ПЕРЕПИСУЮТЬ свої диктанти заново. Виграла суперечку з учителем історії, бо була впевнена у СВОЇХ аргументах і фактах. І вона сказала, що мені дорога - у журналісти.
Ще в школі я знала не те, що я хочу бути журналістом, а ким я НЕ хочу працювати - робити монотонну роботу. Кожного дня, з року в рік. Це було для мене найстрашніше в житті. Журналістика - це нова історія кожного дня. Підхід у роботі над сюжетом щоразу НОВИЙ. Кожен твій сюжет має бути НЕ СХОЖИМ на попередній із подібної теми. Поспішати за конкурентами. Випереджати. Слідкувати за новими тенденціями у висвітленні тієї чи іншої проблеми.
Я з дитинства не дивилась нічого «мильного»: в мене були фільми Тарантіно, книжки Стівена Кінга тощо. У Стівена Кінга є чудове оповідання «Нічний політ» про зухвалого журналіста. Він нічого і нікого не боявся. Як танк ішов до своєї мети - зробити матеріал. Його методи збору інформації були зухвалі, важкі, відчайдушні, а інколи навіть незаконні. Його матеріали були на першій шпальті. Одного разу, в погоні за вбивцею, він сказав таку річ: «Коли ти даєш свою кров, ти отримуєш стакан соку. Однак, коли ти забираєш чиюсь кров - ти отримуєш першу шпальту». Це метафора. Мене тоді дуже вразили ці слова, я думала, чому суспільство таке. Пройшло більше 20 років, а ця фраза і досі актуальна.
А коли я вперше взяла до рук мікрофон… Телебачення - це наркотик, у хорошому значенні цього слова, звісно.
- Є такий відомий вислів: журналістиці неможливо навчити, але їй можливо навчитися. Багато хто стверджує, що свого професійного становлення досяг лише в результаті практичної діяльності…
- Журналістиці неможливо навчити?! Ніколи не кажіть цього своїм студентам ))
Поняття «навчити журналістиці» - це як сказати «навчити медицині». Це настільки абстрактне і широке поняття… Як картини Ієроніма Босха. Там СТІЛЬКИ всього! Якщо починаєш цю картину роздивлятись уважно, то стільки СЮЖЕТІВ можна побачити! Навчити бути журналістом, наприклад, телевізійником, МОЖНА. За місяць роботи на ТРК «Алекс» моя редакторка Олена Глущенко (її команда за її керівництва здобула перемогу на всеукраїнському конкурсі «Телетріумф» за найкращу програму місцевих новин «АлексІнформ») навчила мене більше, ніж викладачі за п’ять років університетської освіти. Бо це практика! І це дійсно головне у роботі журналіста. Можна скільки завгодно читати теоретичних матеріалів, як робити сюжет чи писати статтю, однак, поки ти не почнеш цього робити сам - все це не має значення.
- І все-таки, що вам дав університет, про що і кого згадуєте? Ви вступали у той час, коли база для фахової підготовки у нас була ще доволі слабка…
- Вступила у 2001. Тоді викладалося багато сухої теорії, яка на практиці часто виявляється абсолютно марною… Віктор Володимирович Костюк – звичайно, харизматична особистість, ось кого неможливо забути! Запам’яталися також лекції Валентини Савелівни Ботнер із зарубіжної літератури. Я навіть недавно шукала спосіб потрапити знову на її пари, походити на її лекції - просто для душі, але мені сказали, що зараз ця викладачка вже не працює на факультеті. В неї були дуже круті пари! Ми досі її згадуємо з великою повагою, бо вона навчила нас правильно читати і розуміти літературу, робити висновки, орієнтуватися. Вона наш читацький світ перевернула повністю! Я просила в університеті перелік книжок на іспит, який нам давали, бо тоді ми не все встигали. Хотілося б перечитати ті твори заново. До речі, це пов’язано з одним моїм хобі…
Що ще дав мені університет? Витримку. Сміливість. Упертість. А головне - близьких і рідних мені людей. Моїх подруг, з якими ми не розлучаємось і досі - вже 22 роки! З першого курсу університету. Вони - моя підтримка. Ми щодня на зв’язку, хоч і розкидані по різних містах і навіть країнах. Одна подруга - дизайнер, друга - поетеса…
- Розкажіть, будь ласка, від самого початку, як складалася ваша професійна кар'єра.
- На п’ятому курсі, в 2006 році, я пішла працювати на телеканал «Алекс» журналістом у відділ новин. Побачила оголошення по телевізору, що їм потрібні на безоплатній основі студенти в редакцію новин. Я зателефонувала. Виявилось, що разом зі мною прийшло ще дев’ять людей. Мені пояснили, що працівники пішли у відпустки і їх потрібно кимось замінити. Я подумала: це мій шанс. До кінця місяця залишилася тільки я одна, всіх інших забракували. Там такі були умови, що люди просто не витримували - нас перевіряли, як на Х-факторі, і жорстко відкидали тих, хто не влаштовував. Студентові легко могли сказати після одного підготовленого ним сюжету прямо в обличчя: ви ні риба ні м’ясо, ви нам не підходите, до побачення. Деякі люди не хотіли працювати на безоплатній основі і таке терпіти, і самі йшли. Я була одна з тих, хто тримався і тримався, поки не залишилась одна.
Ось так перший місяць без зарплати. На другий місяць мені давали на проїзд )) Через три я вже була у штаті. За два роки я вже була ведучою новин. Крім цього, продовжувала працювати журналістом у редакції новин. Через два роки ми не змогли змиритись із політикою керівництва телеканалу. Тоді звільнилась моя редакторка, а разом з нею і її заступник - Геннадій Волков, який зараз, до речі, на фронті. Круті фахівці. Я вже не бачила сенсу залишатись в ТИХ новинах, які там були без цих людей. Тож пішла у «вільне плавання». Але «плавала» недовго ))
Мене запросили працювати на «ТВ Голд». Моїм завданням було побудувати «з нуля» відділ новин. Я з цим впоралась. Але завжди була думка пробиватись на центральний телеканал.
За пів року отримала пропозицію очолити в Запорізькій області кореспондентський пункт «Надзвичайних новин» ICTV. Я намагалась поєднувати це з роботою на «ТВ Голд», де крім «Новин» на мені ще була програма «Краса та Здоров’я». До того ж іще працювала адміном на сайті одного з комунальних підприємств. Мій щоденний графік був трохи «божевільний» )) О шостій ранку підйом, о другій ночі - спати. Треба було робити вибір, який для мене був очевидним, - робота на центральному телеканалі. Там я залишилась на 12 років.
24 лютого 22 року програма «Надзвичайні новини» призупинила свою роботу. Ми вже не були надзвичайними новинами на тлі тих подій, які починали розгортатися!
Перші місяці війни я працювала у військовому шпиталі, потім волонтером, паралельно писала статті для підтримки зоопарків та притулків для тварин на окупованій території; зрозуміло, ані копійки за це не брала, бо сама у волонтерському русі з підтримки тварин у Запоріжжі. Писала статті для юридичної допомоги постраждалим у війні.
Потім працювала продюсером - організовувала зйомки іноземним журналістам. Крутий досвід, круті гроші. Організовувала їм зйомки, шукала цікаві історії, теми, возила. Десь чотири місяці цим займалась. Подібних помічників називають фіксерами. Однак коли я спілкувалася з одним австрійським журналістом, він сказав: будь ласка, не треба принижувати професію продюсера цим словом , фіксер - це якась вулична назва, а ви - field producer (англ. «польовий продюсер» - М.Ч.).
Та за кілька місяців мені запропонували роботу журналіста в корпункті в Запорізькому регіоні вже від телеканалу «Ми - Україна». З ними я працюю до сьогодні. Сказали, що їм потрібен журналіст у запорізькому регіоні, який самостійно водить машину, має досвід тощо. Повністю організований корпункт. Поки що немає приміщення, однак нам, в принципі, воно не дуже й потрібне, бо ми польові журналісти.
- Яке у вас навантаження?
- Всі журналісти, які працюють у регіонах, повинні самі шукати теми для висвітлення. Бо ми розуміємо краще, за керівництво в столиці, що тут відбувається. У Києві, скільки б вони не читали новини, вони всього не знають.
Норми щодо кількості матеріалів немає, оскільки може бути то тихо-тихо, а потім щось як трапиться! У Дніпрі, коли в будинок прилетіло, наша журналістка три доби там ночувала. Журналіст у подіях вариться 24 години на добу, навіть коли йде у відпустку. Постійно доводиться моніторити.
Ми в «Марафоні» і на кожен випуск, тобто через день, видаємо матеріал - або якась ситуація в області, або «включка», або сюжет.
- Чи з’явилося у вас після 24 лютого минулого року таке відчуття, що ваша робота набула нового сенсу?
- Ми працювали з військовими темами з 14 року. Брали інтерв’ю у полонених. Знімали роботу наших військових та життя цивільних у прифронтових селах та містах. Для мене, як для журналіста, нічого не змінилося 24 лютого 22 року в плані головних принципів підготовки матеріалів - об’єктивність, перевірка фактів - ці принципи були і до повномасштабного вторгнення. Просто зараз виникли деякі аспекти - узгодження з військовими, правила зйомки. Це просто технічні моменти, які важливо знати і дотримуватись. Бо головне - не нашкодити нашим військовим.
Із війною ставлення до професії не змінилося. Для мене журналістика завжди була важлива, ми завжди намагалися і намагаємося робити все об’єктивно, подавати кілька думок, кілька синхронів. Оперативність, ніяких фейків, всю інформацію перевіряти. Для мене нічого не змінилось у плані підходу до матеріалу.
Щодо заборон під час війни, ми знаємо чітко правила. У нас є перепустки від Міноборони, дозволи, там чітко сказано, що ми несемо відповідальність і маємо розуміти, що ворог може скористатися нашою інформацією. Інколи буває, що ми приїжджаємо на «приліт», добре розуміючи, в який об’єкт цілились, тому його не можна знімати. Буває, підходять люди, щось кажуть і планом виходять на те, що не можна показувати в кадрі. Ми його - за шкірку, щоб камера не повернулася і не писала його на тлі енергетичного чи промислового об’єкту, наприклад. Ми самі в цій країні живемо і зацікавлені в тому, щоб ворог не побачив. Це нормальні заборони. Звичайно, вони нам скручують руки в плані того, що, якщо «приліт», наприклад, ми годину не маємо права розпитувати, куди прилетіло. Хоча ми такі, що відразу б за ракетою туди поїхали про все дізнаватися, однак не можна. Я готова миритися з цими заборонами; один сюжет не вартий того, щоб повторно ракета прилетіла і наробила ще більше лиха. Для нас сьогодні на першому місці військові, а не рейтинги.
- Наскільки заважає працювати проблема з фейками в сучасному інфопросторі?
- Фейки загалом приносять журналістам дуже багато біди і проблем. Поясню. Сидить редактор у Києві, а в нього за всю країну новини. Навіть не відкриваючи повністю текст новини, він кидає - перевір. Ти починаєш перевіряти, втрачаєш час, ресурси, коли ти міг займатися чимось корисним. А потім виявляється, що це інформація трирічної давнини, або взагалі не про те, неправда. Звичайно, ми з цим стикаємось. Час витрачається на те, щоб пояснити редакторові, що ти не якийсь там дурень - проморгав таку новину. Плюс напруження, переживання - ти боїшся, а раптом це не фейк, а раптом справді пропустила щось важливе. І такого вистачає зараз.
Під час війни ми маємо право знімати і публікувати інформацію лише ту, що офіційно підтвердили Міноборони, представник військової адміністрації або голови міст (навіть якщо вони там не живуть, коли мова про окуповані населені пункти). Навіть якщо наші військові з фронту пишуть, що вони там щось «бомбанули», і це стовідсоткова інформація, ми не маємо права відразу повідомляти. З одного боку, нам це зв’язує руки в роботі, з іншого - так треба, що ж поробиш.
- Чи бувало так, що вам не надавали належний доступ до інформації, перешкоджали діяльності, погрожували тощо?
- Це три різних запитання )) Так. Усе було.
Не надавали доступ - це класика, якщо ти зачепився за скандальну тему - готуйся до політики «замовчування» від чиновників, передачі твоїх запитів від одного відомства до іншого, по колу… Затягування відповіді. А коли ще в тебе «горить» матеріал, треба здавати його «ще вчора», бо в новинах на ТБ це буденність. Чиновники вважають, що так вони можуть «спетляти», якщо будуть затягувати з відповіддю, що ж… Дарма вони так думають - ми їх спіймаємо «за хвіст» у їх кабінеті ))
Погрожували? Так ) Бандити, чиновники, судді і навіть церковники. Особливо останні - дуже цікавий контингент щодо отримання інформації та залякування. Я робила багато цікавих історій про них - педофілія, корупція - мабуть мене б уже спалили, якби я працювала журналістом у середньовіччі ))
Щодо перешкоджання журналістській діяльності, скажу так – коли працюєш у форматі кримінальної програми, це стає повсякденням. У 50 відсотках сюжетів будуть перешкоджати працювати. Але коли тобі перешкоджають - це явна ознака того, що ти «вхопив» круту тему.
У «Надзвичайних новинах» я працювала в умовах постійних кримінальних наїздів - напади, кримінальні авторитети за нами стежили, місцеві і немісцеві.
- Сьогодення - це війна. До цього ви тривалий час висвітлювали кримінал, нещасні випадки. Вибачте, як вдається витримувати таке психологічне навантаження?
- А як хірурги працюють? Рятувальники? Медики швидкої? Поліцейські? Це наша робота. Якщо ти не готовий до морального аспекту - обирай щось спокійніше. Я отримую кайф від своєї роботи. Коли ти о четвертій ранку виїжджаєш на зйомку у Донецьку область, працюєш там, знімаєш та на місці відписуєш матеріал, щоб встигнути його випустити сьогодні-на сьогодні. А потім тобі три години треба сидіти за кермом, щоб повернутись. І ти вдома о 10 вечора… Але коли ти дивишся РЕЗУЛЬТАТ своєї роботи - ексклюзивний репортаж, у тебе немає втоми. Ти отримуєш кайф, це неможливо пояснити, поки сам не спробуєш.
Журналісти - як хірурги. Якщо ми будемо все через себе пропускати і занадто близько приймати, то ми просто не витягнемо морально. Як я відволікаюсь? Та ніяк, абсолютно: зробила матеріал і вже психологічно готова шукати наступний сюжет. Мабуть тому я так довго у цій професії. Єдиний раз, коли було дуже важко і я довго відходила, це в 2014 році, коли ховали хлопців з Іловайську. От тоді мене емоційно накрило дійсно! Все інше… Я щоразу думаю, що я просто роблю свою роботу, і що завтра вже маю бути у формі.
- Як ви ставитеся до такого явища, як «жовтизна» в новинах?
- Всі хочуть «їсти». І деякі «журналісти» також… Як можна до цього ставитись? Намагатись ігнорувати. І не витрачати на це свій час.
- Так, але у «Надзвичайних новинах» багато такого, за що їх можна назвати жовтими. Хоча б стиль подачі матеріалу ведучими, те, як по кілька разів крупним планом показують найжахливіші деталі…
- Розумієте, не ми, журналісти, робимо ці речі, а суспільство. Часто, коли ми приїжджали на місце трагедії, нам говорили: ось ви такі-сякі, у вас тільки негативне все. Я відповідала: не ми це робимо, а ви - ваші сусіди, родичі, а ми лише показуємо, лише передаємо.
«Надзвичайні новини» - не просто новинна програма, у нас був специфічний формат. Усі добре розуміли, що це не просто новинна програма, яку можна дивитися з дітьми, при цьому вона була рейтингова. Рейтинги в нас були круті! Новини в нас були особливі в тому плані, що деякі репортажі, розслідування, інтерв’ю тощо були абсолютно ексклюзивні. Наскільки етично подібне показувати? Можливо й неетично, однак я не знаю, як розповісти про місце жахливого злочину, не показавши докази трагедії.
Я про етику дуже багато можу розповісти. Під час роботи в «Надзвичайних новинах» довелося не раз порушувати правила етики, однак це, на мій погляд, було виправданим.
Наведу такий приклад. Є правило, що не можна знімати дітей без згоди батьків. Ось у мене була така ситуація. Поїхали ми до одного районного міста знімати якийсь сюжет. І коли вже закінчували працювати, до мене підходить місцевий чоловік і каже: «Ви з приводу інтернату?» Я вперше чую, але кажу: «Можливо. А що?» «Ну з приводу того, що дитина вистрибнула з вікна?» - продовжує незнайомець. Я розпитую, він буквально три слова сказав і пішов. А сталося таке. В місцевому інтернаті дівчина-підліток вистрибнула з третього поверху через те, що її зачинили в кімнаті і почали бити, знущатись, і вона цього не витримала. Били діти, а співробітниця тримала двері. Дівчинка зламала обидві ноги, пошкодила хребет і ще якісь травми отримала. З районної лікарні її в тяжкому стані перевели до нашої обласної. Знаючи, що таке відбулось, повинна я про це розказати суспільству?
Щоб узяти інтерв’ю в цієї дівчинки, щоб вона розповіла, що з нею трапилось, я маю запитати дозволу в її батьків. Її батьки позбавлені батьківських прав. А відповідальність за неї покладена на ту співробітницю інтернату, яка все це допустила, навіть тримала двері. Зрозуміло, що вона не дасть згоди. Однак мовчати я не можу.
Що я роблю? Змиваю макіяж, перевдягаюсь, беру пакунок із фруктами, беру ще з собою реєстратор із машини, бо мені потрібен був невеличкий гаджет. Приходжу в обласну лікарню. Замаскувалась, як сіра миша, заходжу в палату, а вона - ця дівчинка - на розтяжках. Я впіймала такий момент, коли всіх відвідувачів попросили вийти з палати, бо саме мили підлогу. Непомітно прослизнула в палату і сказала їй: «Я журналістка, у тебе є лише п’ять хвилин, щоб ти на камеру розповіла про все, що з тобою сталося, чому ти тут. Якщо ти мені все розповіси, я тобі допоможу, ми тебе витягнемо звідти і в тебе все буде добре». І вона мені на реєстратор розповіла всю історію - що їй довели, що над нею знущались, гнобили, вихователька била. Я паралельно її знімаю камерою, щоб відео набрати. По закону я не маю права такого робити. В цей момент залітає медсестра, все бачить, вибігає за лікарем. Я кажу: «Тримайся», і тікаю, бо за мною вже гоняться. Біжу через усю лікарню, сідаю в машину і ми з оператором їдемо в інтернат, по гарячому записуємо інтерв’ю у них.
Потім із усім цим матеріалом, просто в той же день, їдемо в прокуратуру, ставимо на столі їм ноутбук і вмикаємо запис із інтерв’ю цієї дівчинки. Прокурор дивиться, а ми знімаємо реакцію. Коли журналіст анонсує інформацію, це вважається вже як звернення і прокурор не може цього проігнорувати. Прокурор - а це була жінка - потисла мені руку, похвалила за те, що ми зробили. Після цього всіх відповідальних осіб у тому містечку познімали і вони пішли під кримінал. Дівчину удочерили іноземці - здається, в Канаду забрали. Коли я сказала прокурорці, що я не мала права знімати неповнолітню і переживаю, вона відповіла: нічого, ми вас захистимо, бо ви порушили закон ради життя та безпеки дитини!
Звичайно, якщо чесно, я думала тоді не лише про долю дівчинки. Я чудово розуміла, який гарний можна зробити репортаж, і я на цьому матеріалі зробила собі ім’я на «Надзвичайних новинах». Моя зарплатня відразу збільшилася вдвічі.
Було ще пару подібних випадків, коли доводилося застосовувати метод масок. Я - польовий журналіст, мене цікавлять долі звичайних людей.
- Які риси характеру допомагають журналісту-новинарнику працювати успішно?
- Кмітливість, сміливість, уважність до деталей, комунікабельність, ну і стресостійкість.
Вміння приймати професійні рішення також. Журналіст вирішує, що і як показати, що піде в сюжет, ось тут починається наша «четверта влада»…
- На новинах працюють здебільшого молоді журналісти. З віком дедалі складніше залишатися затребуваним фахівцем, особливо на телебаченні. Рятує, напевно, ідея якоїсь цікавої авторської програми?
- Що значить молоді журналісти? Що таке роки для журналіста? Це досвід, це зв’язки, це доступ до ексклюзивної інформації, це розвинене вміння працювати в кадрі, це повага, це Ім’я. Є багато прикладів українських та іноземних журналістів, які на телебаченні вже десятки років, це монстри в журналістиці, круті фахівці, молодим у них ще вчитись і вчитись. Скажімо, Валентина Доброта, Анжела Слободян, Олександр Моторний.
Тому щодо майбутнього - поки я зможу тримати мікрофон і розповідати про сьогодення, про простих людей, про їх подекуди неймовірні подвиги та історії, про військових, про волонтерів, про літніх людей, які виживають у підвалах по сім місяців, я буду працювати журналістом.
- Розкажіть, будь ласка, про хобі, про яке ви згадували на початку розмови.
- Збираю книги для домашньої бібліотеки, дуже люблю книги, їх запах. Люблю шукати рідкісні книги, «полювати» за ними, купувати, а більше за все – читати. На початку війни я просто сідала, щоб знімати стрес, обкладалася книжками, перебирала їх, витирала пиляку, гортала і це допомагало мені заспокоїтися…
- А який улюблений жанр? Детективи, містика?
- Ні. Люблю американську, англійську, німецьку класику. Французьку - ні. У моїй колекції є Ремарк, Моем, Кронін, Драйзер...
- Насамкінець традиційне прохання: порадьте або побажайте щось сучасним студентам і викладачам рідного журфаку.
- Викладачам – давати більше практичних завдань студентам - що завгодно - прочитати статтю, замітку, подивитись репортаж та проаналізувати, написати самому, придумати тему та героїв. Що завгодно - тільки практика.
Сучасним студентам - намагатися працювати просто від сьогоднішнього дня! Починати десь писати, неважливо де, про що завгодно, але треба набивати руку, напрацьовувати зв’язки. На це завжди можна знайти час. Я дуже шкодую, що не почала раніше. Намагайтеся якомога раніше починати працювати, бо неймовірно жорстка конкуренція в журналістиці.
Я зробила Телеграм-канал для себе і зараз наповнюю, як кажуть, для душі. Це один із варіантів для студентів - тренуватися писати, рівняючись на інших, вчитися робити посилання.
Треба розуміти, що журналістика, робота в новинах - це важка робота, подекуди дуже небезпечна. Забудьте про вихідні та свята, відпустки та дні народження. Ви будете їх зустрічати на роботі. Морально ви будете завжди «в роботі». Щоб досягти успіху, треба працювати, постійно бути в пошуці тем, історій. Починайте працювати вже зараз - пишіть, читайте, розвивайтесь. Ваш успіх залежить лише від вас.
У журналістиці немає випадкових людей. Навіть якщо вас привели якісь знайомі, без відповідних здібностей ви пропрацюєте тиждень-два, а потім редактор скаже: не впорався - йди.
І скажу трохи про заробітки. Мабуть вашим читачам, студентам це буде цікаво. У мене не було зв’язків серед журналістів, у мене звичайні батьки-робітники. Я всього досягала самостійно. З нуля будувала кар’єру. За першу свою статтю, ще в університеті, на практиці, мені заплатили 12 грн. З мене тоді багато хто сміявся, навіть батьки. Але вони перестали сміятись, коли я сама заробила собі на машину і квартиру. Нікого не слухайте - будьте впертими. І коли ви будете гуляти Барселоною, їсти піцу в ресторані біля Колізею в Римі, плавати в океані на Шрі-Ланці та гуляти Лісабоном, згадуючи Ремарка, знайте: в журналістиці можна добре заробляти! Але лише тоді, коли ти по-справжньому закоханий у цю професію.
- Дякуємо за корисні поради і дуже відверте інтерв’ю!
Підготувала доцент кафедри журналістики
Мирослава Чабаненко
На фото:
1). Висвітлення подій у Запоріжжі та області.
2). Головне – спіймати удачу!
3). У телестудії колег.
4). З колегами.
5). Останнє інтерв’ю «Залізного Фелікса».
6). Вся необхідна амуніція в багажнику.
7). «З телеоператором Дашею Зиряновою розуміємо одна одну без слів».
8). До підготовки чергового сюжету готові.
9). Поруч із військовим трофеєм.
10). Закохані у професію.
- Category: Про випускників
- Hits: 0
Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: інтернет-журналістка Валерія Константинова
У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». В його рамках сьогодні пропонуємо до вашої уваги бесіду з однією з талановитих вихованок факультету журналістики Валерією Константиновою, яка обрала справою свого життя медіа і зараз працює у «Новинах Приазовʼя» від «Радіо Свобода». Зокрема вона поділилася своїми думками про переваги журналістської професії і про те, наскільки важливо доносити до людей правдиву інформацію про поточні події.
- Валеріє, пам’ятаю, ви дуже гарно вчилися. Опишіть, будь ласка, свою журналістську кар’єру від студентських років до сьогоднішнього дня.
- Коли вступала на факультет журналістики, то навіть не думала працювати кореспондентом, оскільки мріяла стати відеооператором і робити цікаві монтажі. Але на парах нам часто задавали писати якісь журналістські тексти, зокрема на «Агенційній журналістиці» в якості індивідуальної домашньої роботи потрібно було опублікувати п’ять матеріалів на незалежному студентському інтернет-порталі «Пороги». Тоді я вперше отримала від редактора журналістське завдання - відвідати захід і написати про нього. Здебільшого в мене були репортажі. Фото до матеріалів теж робила самостійно своїм фотоапаратом. Пам’ятаю, як уперше на сайті з’явилася моя публікація (текст і фото) під моїм прізвищем - це було дуже приємно і послугувало стимулом для подальшого розвитку в професії.
Після першого курсу проходила практику на телеканалі «TV5». Раніше мені здавалося чимось нереальним потрапити саме в цей ЗМІ! Ми з журналістами їздили на заходи, а потім писали сюжети. Паралельно продовжувала працювати для «Порогів», оскільки редакторка була не проти. Так у мене з’явилася зацікавленість до написання текстів.
Слід відзначити, що спочатку журналістські текстові матеріали в мене не зовсім вдало виходили. Вони багато редагувалися, але це не впливало на моє бажання продовжувати справу, навпаки - я уважно читала правки та робила висновки, щоб наступний текст вийшов кращим.
На другому курсі мені захотілося чогось іншого, наприклад, спробувати свої сили у газеті. Зізнаюся, що раніше вважала газету трохи нудним видом ЗМІ, бо сидиш постійно і щось пишеш. Але я не враховувала той факт, що для написання статті потрібно обов’язково кудись сходити, щось відвідати, з кимось поспілкуватися.
За порадою, в яку газету піти працювати без досвіду, звернулася до одного з викладачів - Юрія Ботнера. Він і порекомендував «Запорозьку Січ». Це було десь у 2016 році. Моя робота розпочалася з завдання, яке видала мені журналістка Ірина Гавриленко.
Через кілька місяців до колективу долучилася одна з випускниць нашого журфаку - Марина Ботнарева. З нею я познайомилася ще на «Порогах», саме вона допомогла мені зрозуміти, що таке журналістика, та краще адаптуватися в цій професії. На все життя запам’ятала фразу, яку вона сказала мені ще на першому курсі, коли мене з певних причин не пустили на один захід: «поганий досвід, теж досвід». Тому коли в мене трапляються якісь неприємності по роботі, я згадую ці слова.
У газеті теж були правки, мені пояснювали, що і як краще робити. Хоч і не виходило, але все одно я просила відправляти мене на заходи та старалася виконувати редакційні завдання якнайкраще.
Спочатку писала безоплатно, згодом - за невеликі гонорари. Проте моєю головною метою було отримати досвід, чомусь навчитися, а вже про фінансовий складник я думала в останню чергу. Працювала в цій газеті позаштатно, під час навчання на бакалавраті, а у штат влаштувалася, коли вступила на магістратуру. Мені подобалося, що робота за вільним графіком, це давало змогу поєднувати її з навчанням.
Після завершення магістратури зрозуміла, що мене вже нічого не тримає в «Запорозькій Січі» - я набралася досвіду, взяла від неї все, що можна. Рішення звільнитися мені далося дуже складно, тому що все-таки в редакції цієї газеті я пропрацювала близько трьох із половиною років, все стало рідним. Звільняючись, я йшла фактично в нікуди, ніяких варіантів спочатку не було.
Незабаром почала співпрацювати з мелітопольськими «МВ». Вони у Запоріжжі відкривали філіал, але у 2020 році через пандемію закрили. Також писала для сайту «Перший Запорізький». Мала досвід співпраці з інтернет-виданням «Депо Запоріжжя». Під час журналістської діяльності паралельно працювала фотографом при фотостудії. Так було до війни, бо через певні причини штат на сайті розформували.
Трохи також писала на один копірайтерський сайт, поки випадково не побачила, що на проєкт «Новини Приазов’я» від «Радіо Свобода» шукають журналіста. Вирішила поцікавитися щодо вакансії. Мені дали виконати завдання, пройшла стажування, і ми почали співпрацю. Для мене це виявився абсолютно новий формат роботи. Ми командою готуємо програми на різні актуальні теми, потім ці матеріали потрапляють на ютуб-канал. Особисто моя робота переважно полягає в тому, щоб телефонувати експертам, брати коментар по аудіо або відео, шифрувати, а далі інша наша співробітниця пише з наших синхронів сценарій, ведучий начитує в студії. Такий формат роботи в команді для мене був трохи незвичним, але колеги допомогли швидко з усім розібратися. Їх підтримку та допомогу я дуже ціную. Крім того, текстові матеріали програми виходять на сайті «Радіо Свобода». Також періодично пишу на сайт і власні тексти.
- Чим для вас приваблива професія журналіста? І коли почалась ваша зацікавленість нею?
- Спочатку я хотіла лише працювати з відео, монтувати. Вибір університету та факультету був спонтанним - я побачила, що на журфаці вчать і на операторів. Суто журналістика мене зацікавила вже під час навчання, коли я почала пробувати писати тексти. Ця професія приваблює мене тим, що ти постійно в курсі подій, моніториш новини, різні офіційні джерела, відвідуєш заходи, спілкуєшся з абсолютно різними людьми, а також пишеш матеріали на важливі теми (які часто складні для мене, але це мотивує знов і знов вчитися чомусь новому).
- Бачила на сайті «Радіо Свобода» низку ваших чудових матеріалів. Вони написані у стилі сторітелінгу – важлива інформація через цікаві історії. Вам самій подобається працювати у такому ключі чи це редакційна вимога?
- До «Радіо Свободи» в такому форматі матеріали я практично не писала. В основному в мене виходили репортажі, інтерв’ю у вигляді запитання-відповідь, а не історії. Можна сказати, що війна змусила опанувати новий жанр. У такий спосіб ми висвітлюємо історії людей, які пережили окупацію, військових і волонтерів, які побували в полоні. Через них показуємо всі жахи, які насправді відбуваються.
Наприклад, робила матеріал про маму та хлопчика з Маріуполя, а саме - про те, як вони жили в окупації, як їм вдалося вибратися з неї, про втрату житла, перебування у підвалі під час бомбардувань, де вони ділили шматок хліба з усіма, де вмирали люди. Хлопчик вів щоденник, у якому писав та малював усе, чому був свідок. На його очах помер його рідний дідусь.
Насправді, історій людей, які пережили окупацію, багато, ще більше можуть розказати ті, хто зараз живе на окупованих територіях. Слухаючи їх розповіді, не розумієш, як подібне може відбуватися у наш час.
Також робила текст із працівником ДСНС, який був на розборах завалів після прильоту ракет в багатоповерхівки, де винесло цілі під’їзди. Він про деякі моменти розповідав мало не зі сльозами на очах, наприклад, коли до нього підходили люди та просили знайти рідних. У більшості випадків, людей знаходили мертвими, хоч їхні близькі сподівалися до останнього, що вони живі.
І подібних історій доволі багато…
- Наскільки, на вашу думку, стереотипи, створені навколо професії журналіста, відповідають дійсності? І чи впливає на обличчя української журналістики війна?
- Мабуть, до стереотипів віднесла б думку людей, що журналіст спілкується лише з відомими людьми, ходить на всі заходи безкоштовно, і взагалі все може. Насправді ми співпрацюємо з усіма, пишемо про все, що має знати аудиторія, що буде корисно та цікаво суспільству.
Пройти лише за посвідченням журналіста на якийсь крутий захід безкоштовно не так просто. Часто потрібна акредитація, а потім ти пишеш матеріал. З одного боку - його відвідав, але й відпрацював; це труд, а не сама тільки розвага, як комусь здається.
Деякі люди думають, що журналіст може написати про будь-яку проблему, і після цього вона обов’язково вирішиться. Тому телефонують і просять допомогти. Але і з цим не так просто.
У журналістів дійсно ненормований робочий день. Хоч він може бути і фіксованим, ти все одно працюєш мало не 24/7. Часто початок і завершення робочого дня залежить від спікерів. Наприклад, якщо ти з вечора домовляєшся про коментар з людиною, у тебе дедлайн до 14:00 наступного дня, а твій експерт може прокоментувати о 7:00 ранку, то ти підлаштовуєшся під нього, оскільки тобі дуже потрібен коментар саме цієї людини. Зараз на роботу впливає ще й вимкнення світла, тому потрібно теж підлаштовуватися.
Крім того, в журналіста дійсно не дуже висока зарплата. Особливо, якщо брати регіональні ЗМІ. Іноді очікування щодо певного рівня зарплати виявляються трохи завищеними.
Як правило, для написання тексту потрібне натхнення. Але завжди є дедлайн і тому, навіть якщо натхнення немає, то все одно потрібно працювати.
- Наскільки важливо зараз висвітлювати події, пов’язані з війною, якісно і що це означає особисто для вас?
- Висвітлювати події, пов’язані з війною, потрібно обережно. Зараз багато різної інформації, і не завжди вона може бути перевіреною. Часто буває, що, наприклад, мер певного міста каже одне, а потім військові спростовують цю інформацію.
На початку війни працювала на сайті на стрічці новин і певний час трохи не розуміла, як слід подавати інформацію - що можна, а що ні. Адже раніше ми не були готові до цих реалій, не усвідомлювали, що «зайва» публікація може нашкодити.
- Чи відчуває журналіст труднощі етичного характеру, коли тема матеріалу торкається людських трагедій?
- Журналіст дійсно відчуває певні труднощі, оскільки часто дуже важко запитувати людину про те, що може в неї викликати сльози, що вона пережила. Наприклад, це стосується матеріалів про полонених, жителів міст, які пережили окупацію, тощо.
- У мирний час яка ваша улюблена тема і чому?
- У мирний час у місті проводили багато різноманітних заходів, цікаво було їх відвідувати та робити фоторепортажі.
Мені подобається писати інтерв’ю з людьми, дізнаватися про їх роботу або хобі.
- Зараз дуже багато молодих жінок, зокрема і журналісток, опинились у статусі біженок за кордоном. Чим обґрунтоване ваше рішення залишатися і продовжувати працювати тут?
- Коли почалося повномасштабне вторгнення, у мене і в думках не було виїжджати за межі країни. На другий день війни ми з родиною прийняли рішення виїхати пожити за місто, в село до бабусі. Звідти я продовжувала працювати на новинному сайті. Робота була, рідні поряд, і тому їхати за кордон не бачила сенсу: «Як я все покину і поїду невідомо куди?».
Своє рідне Запоріжжя не хочу покидати, тому що за час війни полюбила його ще більше.
- Як ви ставитеся до того, що деякі люди сьогодні більше довіряють блогерам?
- Люди самостійно обирають, якому блогеру або ЗМІ довіряти. Слід розуміти, що серед блогерів є військові експерти, фахівці з певних сфер, але всі вони висвітлюють свою суб’єктивну думку, і не більше того. До будь-якої інформації, з якого б джерела її не отримували, слід ставитися обережно, перевіряти, сумніватися. Що стосується ЗМІ, то більшість із них, на мій погляд, усе-таки дотримуються журналістських стандартів і норм, тому здатні викликати довіру, генерувати якісний контент.
- Чи згадуєте alma mater? Що дав для вашого фахового становлення університет?
- Після випуску я дуже сумувала за університетом. Навіть промайнула думка вступити до аспірантури. У мене там продовжували навчання друзі на молодших курсах, і тому періодично у стінах ЗНУ з’являлася. Часто з подругами згадуємо пари або кумедні ситуації, які з нами відбувалися.
Університет дав мені основи журналістики, розуміння того, як писати тексти, знімати та монтувати відео, орієнтуватися у правових та етичних аспектах. Досить багато було практичних предметів. Наприклад, на спеціалізації я вчилася на телевізійній журналістиці, і ми постійно щось знімали, пробували себе в кадрі. Коли багато практики, це круто.
- Який характер треба мати для успішної роботи в медіа?
- Журналісту потрібно бути комунікабельним, десь дуже наполегливим, а також порядним. Професія вимагає постійного розвитку та розуміння, що відбувається навколо.
- Традиційне запитання: що б ви побажали студентам, які вчаться зараз, а також викладачам?
- Студентам раджу відразу, з перших курсів, визначитися, чи дійсно журналістика - те, чим вони хочуть займатися. Практикуватися, щоб відчути реалії цієї професії, а також вчитися, розвиватися, пробувати щось нове.
Якщо розумієш, що з певного ЗМІ взяв усе, і хочеться змін, потрібно змінювати! Не можна себе мучити та боятися полишити зону комфорту. Це дуже складно, але пробуйте.
Викладачам я дуже вдячна за пари, допомогу та поради! Хочу побажати сил, витримки у ці нелегкі часи та повернутися до традиційного навчання в авдиторіях. Адже нічого не замінить живого спілкування студентів із викладачами ))
- Дякуємо, Валеріє! І вам подальших успіхів, на все добре!
Підготувала доцент кафедри журналістики
Мирослава Чабаненко
На фото:
1). У фотостудії (фото Світлани Христенко).
2). Під час роботи журналісткою подружилася з фотоапаратом і потрошку це стало захопленням (фото Сергія Лаврова).
3). Із колегами-телевізійниками Вікторією Білою та Владиславом Ващенком на зйомках на День Святого Миколая.
4). Під час підготовки репортажу зі змагання дронів на «Запоріжсталі» (фото Володимира Шеремета).
5). Представниця преси на заході до Дня металурга.
6). З однією з кращих подруг Інною Демченко (фото Сергія Лаврова).
7). З улюбленою викладачкою Оленою Усмановою.
- Category: Про випускників
- Hits: 0
Пропонуємо вашій увазі бесіду з однією з кращих вихованок факультету журналістики Дар’єю Зиряновою, яка на цей час працює телеоператором загальноукраїнського інформаційного телеканалу «Ми - Україна». Розмова вийшла зокрема про специфіку роботи під час війни, переваги й мінуси журналістської професії, про те, наскільки важливо щиро любити свою справу.
- Дар’є, до цього ви працювали на телеканалі «Україна», а ще раніше - на TV5. Чому скрізь телеоператором?
- Під час навчання в університеті я мала змогу спробувати себе в газетній журналістиці, на радіо і, звісно, на телебаченні. Останнє було для мене найважчим випробуванням і тим самим - зацікавило найбільше. Телебачення - візуальне ЗМІ, створення картинки - справжня магія. Мені подобалось творити цю магію і бачити результат на екрані телевізора.
Вже на третьому курсі, коли я обрала відповідну спеціалізацію, чітко зрозуміла, що хочу бути за кадром. У мене вже був досвід володіння фототехнікою, тому з відеокамерою потоваришувати було нескладно.
На регіональному телеканалі я працювала виїзним оператором. Це були новини, зокрема спорту, записи програм, прямі трансляції концертів тощо. А вже на корпункті я виконувала не тільки пряму телеоператорську роботу. То я монтую разом зі своїм журналістом, то моніторю новини, збираю інформацію, контактую з героями і безпосередньо займаюсь режисурою майбутнього матеріалу. Я кайфую від своєї роботи! Тому й телеоператор! ))
- Телеоператорами працюють здебільшого чоловіки. Чи доводилося вам стикатися з людьми, які вважають, що для жінки це трохи дивно?
- На превеликий жаль, з самого початку свого кар’єрного шляху я періодично стикалась із неприємним ставленням до цієї так званої «нежіночої справи». Навіть коли я прийшла на TV5, де була вакансія телеоператора, мене вперто хотіли відправити стажуватися на режисера монтажу. Я посиділа пару днів за комп’ютером, а потім спустилась на перший поверх в операторську і дуже довго чекала головного оператора, бо той був саме на зйомці, щоб попросити дати мені шанс.
Хочу сказати, що жінки не гірше виконують цю роботу за чоловіків. Але правда в тому, що зараз вона стала легшою, бо сучасна техніка не така громіздка і важка. Ще років десять тому я б просто фізично не змогла працювати оператором. Пам’ятаю, хтось із дикторів у кінці сюжету помилково сказав: «Готували Дар’я Зирянова і Олег Притикін» (це журналіст), а не навпаки, подумавши, що журналіст - я, а оператор - Олег, адже звичніше, коли оператор - чоловік. Та й досі, працюючи вже понад шість років на ТБ, я чую інколи здивовані репліки навколо: «Оператор - дівчина?!» Або під час «включок» було телефонуєш в апаратну узгодити якісь технічні моменти, а там дивуються, коли дізнаються, що з ними розмовляє телеоператор жіночої статі ))
- Що важливіше в телесюжеті - особа репортера, вдало складений текст чи якісна «картинка», яку забезпечує телеоператор?
- Тут зараз, напевно, буде моя суто суб’єктивна думка. Вважаю, що телебачення без картинки - це радіо, інтернет, газета, будь-який інший засіб медіа, тільки не ТБ. Відео - це та константа, без якої телебачення не існує. Журналіст може написати все, що завгодно, текст може бути неймовірно крутим і класним, але до нього потрібно відео! І я кажу про якісне відео, яке може зробити професійний телеоператор. Це не про фоточки з інтернету чи вертикальні сторіз із соціальних мереж.
На другому місці після відео, на мою думку, злагоджене спілкування, якісна комунікація між журналістом і оператором. Маючи досвід роботи на регіональному телеканалі, де десяток журналістів і стільки ж телеоператорів, і цей штат постійно змінюється, скажу, що налагодити контакт надзвичайно важко. Бо за день можна мати, наприклад, три-чотири зйомки, з яких репортаж, інтерв’ю, якісь там спортивні події, і всі ці зйомки - з різними журналістами. У кожної людини свій характер, свої амбіції, свої емоції, а якщо немає взаєморозуміння, страждає якість матеріалу. А ось уже працюючи на корпункті, я помітила, що ти вже настільки звикаєш до свого журналіста, а журналіст - до оператора, що ви розумієте одне одного навіть без слів, інколи просто достатньо погляду. В такому випадку більше шансів отримати на виході якісний матеріал.
- Сьогодні в усіх медіа переважає тема війни, журналісти постійно в неї занурені. Що ви робите, щоб витримувати це психологічно?
- Від початку повномасштабного вторгнення більшість журналістів працює без вихідних і відпусток. Це постійний моніторинг новин, це десятки робочих чатів і готовність працювати тут і зараз, пристосовуючись до реалій сьогодення. Я не знаю, що мені допомагає витримувати це психологічно, інколи це просто неможливо. Розкажу декілька історій.
У ніч перед тим, як розбомбили драмтеатр у Маріуполі, ми спілкувалися з маріупольцем, якому вдалося виїхати до Запоріжжя. Він нам емоційно розповідав про всі жахи, що там коїлися, про те, що в театрі багато людей, зокрема його знайомі, що він переживає за них. А вдень сталося те лихо, про яке ми знаємо, бомбили театр… Коли я дізналася про це з Телеграм-каналів, я плакала, бо незадовго до цього спілкувалася з людиною, яка розповідала, що там залишалися люди і що їх треба рятувати, а вже немає кого рятувати... Навіть зараз, згадуючи цей епізод, мені важко, знову навертаються сльози.
Або, наприклад, коли стався «прильот» по автоколоні на Оріхівському шосе, я тоді знімала для одного міжнародного інформаційного агентства. Просто щоб не зійти з розуму від побаченого, мені доводилося концентрувати всю свою увагу на роботі, намагалася дивитися лише крізь об’єктив. Такого жаху я раніше ніколи не бачила, і насправді жодним відео, чи словом, чи фотографією того не передати повністю.
Ще допомагає триматися розуміння того, що працюючи на інформаційному фронті, ми також наближаємо нашу перемогу. І якщо від моєї роботи є користь, то я на правильному шляху.
- Чи відчуваєте ви особливу відповідальність, працюючи над сюжетами, які торкаються війни?
- Постійна самоцензура. Дуже багато моментів, які треба тримати в голові. Не буду говорити про певні заборони від Міністерства оборони, про необхідні акредитації - це все технічні моменти. Найголовніше при підготовці сюжетів, які торкаються війни, це не нашкодити. Не завдати болю людям, які постраждали, натомість максимально допомогти, висвітлюючи проблеми населення.
- А в чому полягає романтика роботи в медіа?
- Насправді я зрозуміла, що можна знайти багато чого романтичного в роботі, яка подобається, від якої отримуєш задоволення. Бо за весь час від початку моєї роботи в медіа я ставала свідком багатьох цікавих подій, які б я ніколи в житті не побачила, якби не працювала в журналістиці. Наприклад, відвідувала археологічні розкопки на Хортиці і на Мамай-Горі, гладила новонароджених левенят і тигренят, спускалась у шахту в Дніпрорудному на 840 метрів у повному шахтарському екіпіруванні. В одній зі штолень Запорізької області ми шукали золото. Я була свідком встановлення декількох рекордів України. Також ми щорічно знімаємо негоду, коли випадає сніг або ллється сильний дощ, знімаємо, коли починається і завершується сезон на морі, як вирощують черешеньку в Мелітополі і помідорчики в Кам’янці-Дніпровській. Ми стаємо свідками найкрасивіших світанків і заходів сонця, коли катаємось по області. Ми досліджуємо наш рідний край, і він такий прекрасний! Як мінімум, за це можна любити свою роботу.
А ще один романтичний момент стосується мого особистого життя - завдяки професії я познайомилася зі своїм чоловіком. Ми з ним колеги, він також працює телеоператором одного з центральних телеканалів. Ось так виникла телеоператорська сім’я ))
- Журналістські колективи класні. Згодні зі мною?
- Не знаю, як в інших редакціях, але мені з колегами дуже щастить. Це така велика телевізійна родина, де завжди допоможуть, підкажуть. Вони завжди на зв’язку із будь-яких питань. Згадуючи події 2021 року, коли під час однієї зйомки на мене зненацька накинулась дівчина з ножем (удар прийшовся на камерне світло), тоді всі мої колеги, які стали свідками цієї події, без вагань надали поліції необхідні свідчення і підтримували мене до останнього засідання суду. Вони висвітлили цей випадок у своїх сюжетах, постійно запитували, як там що, чи потрібна мені якась допомога, їздили зі мною до поліції. Це круто, я в захваті від своїх колег, тому повністю згодна із тим, що Ви сказали.
- Які якості, на вашу думку, треба мати для успішної роботи в медіа? Ці риси мають бути вродженими чи їх можна прищепити під час навчання, набути самостійно у практичній діяльності?
- Гадаю, в людини має бути, як мінімум, бажання цим займатися. А університет дає потужну базу для формування потрібних знань і навичок у майбутній професійній діяльності. Далі все залежить від людини. Тобто, те, що дав університет, плюс бажання розвиватися, дорівнює - успішна робота в медіа. Принаймні в моєму випадку вийшло саме так. Думаю, що без теоретичної бази і практичного складника нашого навчання було б важко відразу йти і працювати. Ну і, звісно, не треба забувати про необхідність комунікабельності, стресостійкості, універсальності, здатності швидко орієнтуватися в будь-якій ситуації. Всі ці якості відточуються з часом.
Важлива також здатність до самоосвіти. У 2018 році мені довелося опановувати навички володіння квадрокоптером і екшн-камерою. Купити такі речі було дорого. Довелося просити колег, щоб поділилися своєю технікою і навчили нею користуватися. Подібні речі відкривають нові горизонти у професії. Так що не треба боятися вчитися чомусь новому.
До речі, працюючи з міжнародними нашими колегами, я помітила, що їм дуже подобається, коли фахівець універсальний. Тобто коли людина може сама дістатися місця зйомки, тобто має ще й водійські навички, вміє написати, відзняти, змонтувати тощо. Їм легше заплатити одній людині, яка зробить усе, ніж шукати велику команду.
- Кажуть, студентські роки найцікавіші в житті людини. Але, мабуть, не для журналістів?
- Знаєте, я б із радістю ще раз в університет пішла! Було цікаво і весело, дійсно золотий час. Згадуючи свої студентські роки, я тільки не розумію, як ми все встигали )) Творчі завдання, практики, сесії, при цьому я ще не з Запоріжжя - щодня витрачала півтори години на те, щоб доїхати до універу, та стільки ж - додому. А на четвертому курсі я вже почала працювати на TV5. Впевнено можу сказати: ці роки були насиченими й незабутніми. Я дуже щаслива, що мала змогу навчатися на факультеті журналістики ЗНУ.
- Рідний факультет згадуєте?
- Ну, а як не згадувати, коли більшість колег, із якими доводилося працювати, вчилися там же, тільки в різні роки?! Звичайно, ми і факультет згадуємо, і викладачів. Звісно, добрим словом )) А взагалі з навчанням на журфаці пов’язано дуже багато гарних моментів у моєму житті. Там я знайшла моїх друзів, там відбулося моє розуміння, чим хочеться займатися в цьому житті. Там я здобула знання, які використовую у своїй роботі. Вважаю, що наш факультет - це реально велика дружна родина, яка об’єднує не одне покоління журналістів, студентів і викладачів, і це дуже круто!
- Що б ви побажали або порадили нинішнім студентам і викладачам факультету журналістики ЗНУ?
- Викладачам я хочу сказати: велике спасибі! Ваш труд - це неоціненний внесок у самореалізацію кожного вашого студента. Якби ми це розуміли ось тоді ще, під час навчання, то, напевно, краще вчилися б, не робили вам нерви, сумлінніше ставилися до виконання завдань.
Сучасним же студентам хочу сказати, що у них є зараз прекрасна можливість зрозуміти, потрібна вам насправді журналістика чи ні. Якщо не любити цю професію, в якийсь момент її можна зненавидіти, адже вона настільки глибоко вплітається у ваше життя, що займає дуже багато часу. Тому журналістику обов’язково треба любити. Нею треба горіти!
Підготувала доцент кафедри журналістики
М. В. Чабаненко
- "Можна дбати про планету, а не лише про периметр свого двору. Проте, впевнена, що українці після перемоги будуть зовсім інші"
- "Журналістська освіта і досвід роботи в журналістиці сформували мене як людину"
- Про критерії успішності інтернет-видання, особливості роботи під час війни та інше
- "Головне, щоб коли вмикається камера, відчувати, наче ти говориш із другом, тоді всі сумніви зникають"